راهنمای خرید دوربین مداربسته تحت شبکه IP

راهنمای خرید دوربین مداربسته تحت شبکه IP

در این مطلب قصد داریم راهنمای خرید دوربین مداربسته تحت شبکه IP و مواردی که باید در هنگام خرید به انها توجه بشه رو خدمت دوستان عرض کنیم.

فاکتور های زیادی در خرید دوربین مداربسته تحت شبکه وجود دارد که اصلی ترین و با اهمیت ترین انها رزولیشن تصویر – چیپ تصویر – دید در شب – لنز – نوع دوربین و نوع بدنه دوربین مداربسته تحت شبکه میباشد، که به توضیح انها میپردازیم.

روزولشن تصویر

رزولوشن یا کیفیت تصویر به صورت کلی به میزان توانایی دوربین در تشخیص جزئیات گفته می شود. رزولوشن تصویر دوربین های تحت شبکه با مگاپیکسل مشخص می شود.

در خرید دوربین مداربسته تحت شبکه دریافت و ضبط جزئیات تصویر نقش بسیار زیادی در تشخیص فرآیند های انجام شده در تصویر دارد. این فرآیند ها ممکن است تشخیص درستی اجرای یک فعالیت، تشخیص صورت یک فرد، پلاک یک خودرو یا … باشد. هرچه رزولوشن تصویر موجود بالاتر باشد شما شانس بیشتری برای تشخیص این جزئیات خواهید داشت.

چه رزولوشنی برای شما مناسب است؟

در یک نگاه ساده تر هرچه رزولیشن تصویر بالاتر باشد بهتر است! اما این بالاتر رفتن رزولوشن تصویر می تواند باعث افزایش هزینه شما شود.

در واقع در تعریف دقیق تر مناسب ترین رزولوشن برای شما کمترین رزولوشنی است که نیاز شما را برطرف کند
.

از نظر تئوریک هیچ محدودیتی برای روزولشن در دوربین های تحت شبکه وجود ندارد. اما این دوربین ها معمولا با روزولشن های زیر تولید می شوند:

  • VGA : پایین ترین روزولشن در دوربین های تحت شبکه برابر با 480*640 پیکسل (حدود نیم مگاپیکسل)
  • 1MP : رزولوشن 1 مگا پیکسل برابر با 720*1280 که به آن HD یا 720P نیز گفته می شود.
  • 1.3MP : رزولوشن 1.3 مگا پیکسل برابر با 960*1280 که نوع Wide از روزولشن HD است.
  • 2MP : روزلوشن 2 مگا پیکسل برابر با 1080*1960 که به آن Full HD یا 1080P نیز گفته می شود.
  • 3MP : روزلوشن 3 مگا پیکسل برابر با 2048*1536 پیکسل میباشد.
  • 5MP : روزلوشن 5 مگا پیکسل برابر با 2536*1920 پیکسل میباشد.
  • 8MP : رزولوشن 8 دارای کیفیت ۴K برابر با 3840*2160 پیکسل می باشد.

چیپ تصویر دوربین

در این بخش از راهنمای خرید دوربین مداربسته تحت شبکه IP به توضیح چیپ تصویر دوربین مداربسته که مداری الکترونیکی است که امکان تبدیل تصاویر به اطلاعات دیجیتال را برای دوربین فراهم می کند میپردازیم.

نوع چیپ تصویر دوربین مداربسته بالاترین اهمیت را در کیفیت تصویر آن دارد. البته در بیشتر دیتاشیت ها و کاتالوگ های دوربین مداربسته مدل دقیق چیپ تصویر قید نمی شود و تنها به دادن اطلاعات اولیه مانند اندازه چیپ و تکنولوژی ساخت آن بسنده می شود.

چیپ تصویر بیشتر دوربین های مداربسته تحت شبکه نوع پیشرفته ای از چیپ های CMOS به نام چیپ Progressive CMOS است. از انجایی که ساخت چیپ تصویر CCD در روزولشن های بالا بسیار پر هزینه است برای دوربین های با رزولوشن بالاتر از 1مگا پیکسل به صورت عمومی از چیپ های CMOS استفاده می شود.

دید در شب مادون قرمز

دید در شب IR یا مادون قرمز قابلیتی است  که امکان ایجاد تصویر در تاریکی را برای دوربین فراهم می کند. برد دید در شب دوربین های مداربسته انواع مختلف نیز دارد اما رایج ترین آن دید در شب مادون قرمز است.

در دوربین های با قابلیت دید در شب IR از تعدادی LED مادون قرمز برای تولید نور مادون قرمز استفاده می شود. هرچه تعداد یا قدرت نوردهی این LED ها بیشتر باشد میزان نور دهی دوربین ها نیز بیشتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که برد دید در شب ذکر شده در کاتالوگ دوربین ها معمولا بیشینه برد نور دوربین است و میزان برد مفید آن کمتر خواهد بود.

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته تحت شبکه IP وسیله ای است که نور را از فضای اطراف دریافت کرده و آن را برای استفاده بر روی چیپ تصویر منعکس می کند. هرچه فاصله کانونی لنز دوربین شما کمتر باشد زاویه دید دوربین بیشتر خواهد بود و از طرفی هرچه فاصله زاویه دید دوربین شما بیشتر باشد عمق دید آن کمتر خواهد بود.

از نظر نوع لنز دوربین های مداربسته به چند دسته تقسیم می شوند:

1- دوربین های مداربسته با لنز ثابت: بیشتر دوربین های مداربسته دارای لنز ثابت هستند. این یعنی فاصله کانونی لنز دوربین و از طرفی زاویه دید دوربین مقداری ثابت است.

2- دوربین های مداربسته با لنز وریفوکال یا قابل تنظیم: دوربین های مدار بسته با لنز وریفوکال، امکان تنظیم فاصله کانونی را در بازه ای محدود و به صورت دستی برای شما فراهم می کنند. پس از نصب دوربین شما میتوانید با توجه به زاویه مورد نظر خود لنز دوربین را تنظیم کرده و تصویر مورد نظر خود را بگیرید. البته دوربین های وریفوکال به نسبت دوربین های با لنز ثابت گران قیمت تر هستند.

3- دوربین های مداربسته با لنز زوم یا موتور دار(Motorized): لنزهای موتوردار از جهاتی مشابه لنزهای وریفوکال هستند با این تفاوت که در لنز موتوری برای تغییر زاویه دید دوربین تعبیه شده که امکان تغییر زاویه دید یا زوم کردن از راه دور را برای شما فراهم می کند. بیشتر دوربین های گردان یا اسپید دام دارای لنز موتوردار هستند و از طریق آن بر روی فواصل مختلف زوم می کنند. لنزهای موتور دار از دو نوع قبلی پر هزینه تر هستند.

برای مشاهده قیمت دوربین تحت شبکه IP روی تصاویر کلیک کنید

دوربین تحت شبکه قیمت مناسب

دوربین تحت شبکه داهوا

دوربین تحت شبکه هایک ویژن

 

انتخاب بدنه دوربین تحت شبکه

نوع و جنس بدنه هم یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب دوربین های مداربسته است.

با توجه به محل نصب دوربین مداربسته باید نوع بدنه مناسب آن انتخاب شود. جنس بدنه دوربین های مداربسته معمولا پلاستیکی یا فلزی است. بدنه ها با استانداردهای متفاوتی کیفیت سنجی می شوند ولی دو استانداردی که احتمالا زیاد با آنها سر و کار خواهید داشت استاندارد IP و IK هستند.

استاندارد IP مشخص می کند بدنه دوربین در مقابل نقوذ آب و گرد غبار چقدر مقاومت دارد. اما اطلاع داشته باشید که دوربین هایی که بدنه آنها کد IP66 مشخص می شود در مقابل پاشش آب و گرد و غبار کاملا مقاوم هستند (آنها را در آب قوطه ور نکنید). دوربین هایی که بدنه آنها با IK10 استاندارد گذاری شده نیز بدنه ای بسیار مقاوم نسبت به ضربات فیزیکی دارند.

انتخاب نوع دوربین مداربسته تحت شبکه IP

انواع بسیار متفاوتی از دوربین های مداربسته با توجه به کاربری وجود دارد که مشخصات آنها، استفاده از آنها را برای محل هایی خاص مناسب میکند. در اینجا میتوانید رایجترین انواع دوربین مداربسته را ببنید:

1- دوربین مداربسته دام: این دوربین ها معمولا به صورت سقفی و در محیطهای مسقف نصب می شوند.

2- دوربین مداربسته بولت: این دوربین ها معولا به صورت دیواری و در محیط های صنعتی یا غیر مسقف نصب می شوند.

3- دوربین مداربسته گردان (اسپید دام): این دوربین ها امکان زوم  چرخش را فراهم می کنند. معمولا برای نظارت در محیطهای بزرگ از آنها استفاده می شود.

4- دوربین های مداربسته باکس (صنعتی): این دوربین ها فاقد لنز هستند و میتوانید از یک لنز خارجی بر روی آنها استفاده کنید. این موضوع امکان دسترسی به زوایا و لنزهای خاص برای دوربین را فراهم می کند.

5- دوربین مداربسته مینیاتوری: مهمترین خصوصیت این دوربین ها اندازه کوچک آنهاست. معمولا برای محیط هایی که به دوربین های با اندازه های کوچک نیاز دارند توصیه می شوند.

مجتبی شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *