آموزش نصب دستگاه NVR

آموزش نصب دستگاه NVR

آموزش نصب دستگاه NVR

افرادی که با دوربین های IP یا شبکه کار نکرده اند نصب دستگاه NVR سخت به نظر می رسد اما نصب دستگاه NVR بسیار ساده است. نصب دوربین های IP در بین NVR های متفاوت کمی با هم دارد اینجا در مورد اصول کلی آن صحبت خواهیم کرد و در صورت امکان بعدها به صورت مجزا طریقه نصب هر برند از NVR را توضیح خواهیم داد.

 

نکات مهم پیش از نصب NVR

NVR ها در دو نوع ساده و POE ساخته می شوند. در صورت POE بودن دستگاه NVR شما نیازی به تغذیه دوربین ها نخواهید داشت و انها از طریق کابل شبکه تغذیه می شوند به شرط POE بودن دوربین ها. قیمت دستگاه های POE بیشتر از NVR های عادی است.

NVR های ساده معمولا به تعداد دوربین های قابل پشتیبانی پورت ندارند. مثلا یک NVR هشت کانال یک پورت ورودی دارند که در این صورت باید از یک سوئیچ برای اتصال بقیه دوربین ها به NVR استفاده کنید.

 

راه اندازی NVR برای دوربین های تحت شبکه چگونه انجام می شود ؟

سیستم‌های NVR در بازار به دو نوع PoE NVR و non-PoE NVR تقسیم می‌شوند. هر یک از این دو مدل، به شیوه‌ای متفاوت با دوربین‌های IP ارتباط برقرار می‌کنند. در مرحله اول، باید از سازگاری دوربین‌های IP با سیستم‌های NVR اطمینان حاصل کنید. سپس وقت آن است که کیفیت سیستم NVR و دوربین‌های IP را مورد بررسی قرار دهید. چرا که در حال حاضر، بسیاری از سیستم‌های NVR از دوربین‌های 4K و 12MP پشتیبانی نمی‌کنند. در صورتی که کیفیت فیلم برداری دوربین‌ها از میزان استاندارد NVR بالاتر باشد، با اعمال برخی تنظیمات می‌تواند هماهنگی لازم میان دوربین‌ها و NVR را به وجود آورد.

 

نکته : هر دستگاه NVR دارای یک پهنای باند قابل پشتیبانی محدود است. یعنی حجم محدودی از اطلاعات در این دستگاه انالیز میشود. در صورتی که تعداد زیادی دوربین با کیفیت را به دستگاه وصل کنید ممکن است با مشکل رو به رو شوید. پس پیش از انتخاب NVR پهنای باند مورد نیاز برای دوربین ها را محاسبه کرده و NVR را مطابق با آن انتخاب کنید.

 

نحوه نصب NVR

پیش از نصب NVR شما باید دوربین های خود را نصب و کابل کشی کرده باشید. در صورتیکه میخواهید دوربین ها را به صورت POE تغذیه کنید باید از NVR دارای خروجی POE استفاده کنید. در این صورت دیگر نیازی به کابل کشی برق برای دوربین ها نخواهد بود.

همانطور که گفته شد دستگاه های NVR معمولا کمتر از تعداد دوربین های قابل پشتیبانی پورت دارند. مثلا ممکن است دستگاه NVR هشت کانال شما یک پورت ورودی داشته باشد. در این صورت برای اتصال دوربین ها باید از یک سوئیچ هشت پورت استفاده کرده و از طریق سوئیچ دوربین ها را به پورت ورودی  دستگاه وصل کنید.

 

 راه اول: راه اندازی شبکه PoE NVR بدون استفاده از سوئیچ PoE

داخل سیستم‌ های NVR که از PoE ساپورت می کنند یا اصطلاحا همان PoE NVR ها، از یک سوئیچ PoE استفاده شده که امکان اتصال مستقیم دوربین‌ های شبکه یا IP از طریق کابل اترنت به شبکه را فراهم می‌کند. به این ترتیب هیچ کدام از دوربین‌ ها برای تامین برق، نیازی به منبع تغذیه جداگانه نخواهند داشت. مراحل راه اندازی یک شبکه PoE NVR به شرح زیر است:

راه اندازی شبکه PoE NVR بدون استفاده از سوئیچ PoE

 

  1. برقراری ارتباط میان روتر و دستگاه PoE NVR با استفاده از کابل اترنت. توجه داشته باشید برای کنترل از را دور حتما سیستم NVR باید به اینترنت دسترسی داشته باشد.
  2. اتصال دوربین‌های IP به شبکه PoE NVR با استفاده از کابل اترنت. تکنولوژی PoE برق مورد نیاز دوربین‌ ها را از طریق کابل اترنت تامین می‌کند.
  3. اتصال NVR به تلویزیون یا مانیتور از طریق کابل VGA و یا HDMI

با انجام این مراحل، سیستم NVR شروع به کار می‌کند. تصویر بالا، یک شمای کلی از نحوه ارتباط دستگاه‌ها در این نوع سناریو را نشان می دهد. این مدل از شبکه NVR بیشتر در منازل و یا شرکت‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

راه دوم: راه اندازی NVR با استفاده از سوئیچ‌های PoE

نوع دوم سیستم های NVR، سیستم‌ هایی هستند که از تکنولوژی PoE پشتیبانی نمی‌کنند. پنل‌ های NVR‌ در این حالت قابلیت اتصال مستقیم به دوربین‌های IP را ندارند. در نتیجه برای تامین برق مورد نیاز دوربین‌ها، باید از یک سوییچ PoE جداگانه و یا یک آداپتور مستقل استفاده کرد. برای راه اندازی شبکه NVR در کنار یک سوئیچ PoE، مراحل زیر را انجام می‌دهیم:

 

راه اندازی NVR با استفاده از سوئیچ‌های PoE

 

  1. استفاده از کابل اترنت برای برقراری اتصال میان پورت LAN سوئیچ PoE و روتر و همچنین اتصال پنل NVR با روتر. سوئیچ PoE و شبکه NVR باید به یک شبکه متصل شوند
  2. اتصال دوربین IP به سوئیچ PoE با استفاده از کابل RJ45. برق مورد نیاز شبکه NVR از طریق سوییچ PoE تامین خواهد شد
  3. اتصال شبکه NVR به تلویزیون یا مانیتور با استفاده از کابل VGA و یا HDMI

پس از این مرحله، با معرفی دوربین‌های IP به دستگاه NVR،‌ دستگاه شروع به ضبط تصاویر می‌کند. نحوه اتصال دستگاه‌ها در شبکه NVR در تصویر بالا به نمایش درآمده است.

 

سوالات متداول در خصوص راه اندازی NVR برای دوربین‌های IP

آیا سیستم NVR به DVR برتری دارد؟ ( فرق بین NVR و DVR)

ضبط و ذخیره سازی ویدیو دوربین‌های آنالوگ با استفاده از سیستمی به نام DVR (که مخفف عبارت Digital Video Recorder است) انجام می‌شود. دوربین‌ ها با استفاده از کابل‌ های کواکسیال (coaxial یا همان کابل آنتن) به DVR متصل می‌شوند. علاوه بر این، هر دوربین نیازمند یک منبع برق جداگانه برای تامین برق خواهد بود. یکی از مزیت‌ های سیستم‌های DVR در مقابل NVR، هزینه راه اندازی بسیار پایین است. در نتیجه، DVR می‌تواند یک راه حل منطقی و مناسب برای افرادی باشد که به دنبال یک سیستم امنیتی کم دردسر، سریع و ارزان هستند.

در طرف مقابل، در پروژه‌ هایی که دسترسی در لحظه به اطلاعات و کیفیت بالا تصاویر اهمیت فراوانی دارد، ما استفاده از دستگاه های NVR را پیشنهاد می‌کنیم. در نتیجه کاربران باید بسته به نیاز خود از شبکه، یکی از دو مدل NVR و DVR را انتخاب کنند.

 

آیا برای راه اندازی NVR حتما باید آن را به اینترنت وصل کنیم ؟

دستگاه NVR برای ضبط تصاویر و ذخیره سازی آن‌ها در حافظه، نیازی به اینترنت ندارند. اگر چه امکان مدیریت از راه دور شبکه و قرارگیری اطلاعات در حافظه ابری، بدون اینترنت وجود نخواهد داشت. عدم اتصال شبکه به اینترنت همچنین امکان دریافت نوتیفیکیشن‌ های مهم را نیز از کاربر سلب می‌کند.

 

حداکثر فاصله دوربین‌های IP از سیستم NVR به چه میزان است؟

در شبکه‌ های NVR، برقراری ارتباط بین دوربین IP و پنل با استفاده از کابل‌ های اترنت صورت می‌گیرد. کارشناسان به دلیل افت بیش از حد سیگنال در فاصله‌ های دور، فاصله استاندارد دوربین‌ ها از شبکه را حداکثر ۱۰۰ متر اعلام کرده‌اند. به عبارت دیگر، بهینه‌ ترین فاصله دوربین از پنل NVR کمتر از ۱۰۰ متر است. در مواردی که نیاز به قرارگیری دوربین در فاصله‌ای بیش از ۱۰۰ متر وجود دارد، می‌توان از گسترش دهنده‌های اترنت (Ethernet extenders) استفاده کرد.

 

نحوه اتصال کابلها به پشت NVR

پس از اتصال پورتها به دستگاه و اطمینان از روشن بودن دوربین به منوی دوربین یا منوی شناسایی دوربین در NVR مراجعه کنید(ممکن است نام منو در NVR های مختلف متفاوت باشد). در این قسمت شما می توانید با جست و جو کردن دوربین ها انها را پیدا کنید. د ر صورت اتصال درست دوربین ها تمامی دوربین های شما به همراه ادرس IP آنها برای شما نمایش داده خواهند شد.

 

دستگاه NVR دوربین را شناسایی نمیکند؟

در صورتی که دوربینی در دستگاه شناسایی نشد یا مشکل از کابل شبکه است، یا از برق دوربین است، یا از سوئیچ است و یا دوربینی که شما به دستگاه وصل کرده اید توسط NVR قابل پشتیبانی نیست.

پس از دریافت تصاویر دوربین ها شما میتوانید IP دوربین های را با توجه به نیاز خود تغییر دهید. در صورتی که یک سیستم مداربسته کوچک را نصب میکنید نیازی به تغییر IP دوربین ها نیست. انها به صورت خودکار IP مناسب را دریافت می کنند و میتوان آنها را در شبکه نیز از طریق دستگاه NVR دید. تنها نکته مهم تغییر رنج IP دستگاه NVR به رنج IP شبکه است.

تنظیمات موجود برای ضبط و تصاویر دوربین ها تا حد زیادی مشابه دستگاه DVR است. شما میتوانید از طریق منوهای دستگاه دوربین ها را زمان بندی کنید یا موشن دتکتور آنها را فعال کنید.

توجه داشته باشید که تنظیم مناسب کیفیت ضبط دوربین ها در سیستم شبکه بسیار مهم است چراکه در صورت ضبط دوربین ها با بالاترین کیفیت، تصاویر آنها حجم بسیار زیادی از فضای هارد را اشغال می کنند.
مجتبی شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *