هدف از نصب دوربین مداربسته

هدف از نصب دوربین مداربسته

چرا باید دوربین مداربسته نصب کنیم؟

نصب سیستم دوربین مداربسته جدا از مزایای فراوانی که دارند با اهداف متفاوتی انجام می شود. برای اطلاع از بعضی اهداف نصب این سیستم به شناخت بهتر آن کمک زیادی می کند، و در این مقاله قست داریم به این موضوع بپردازیم همراه ما باشید.

 

نصب دوربین مداربسته با اهداف امنیتی

دوربین مداربسته برای افزایش امنیت: نصب سیستم مداربسته برای افزایش امنیت یک محل یا امکان پیگیری قضایی میباشد. که یکی از اصلی ترین دلایل نصب سیستم های مداربسته است تا جایی که به دوربین مداربسته، دوربین امنیتی نیز گفته می شود. دوربین های مداربسته معمولا در محیط های تجاری با هدف امنیت محیط نصب می شوند.

 

نصب دوربین های مداربسته برای کاربردهای امنیتی دو هدف کلی را دنبال می کند:

پیشگیری: نصب سیستم مداربسته نقش زیادی در پیشگیری از وقوع جرم دارد. طبق تحقیقات انجام شده نصب دوربین مداربسته به صورت متوسط تا 40 درصد از وقوع جرم در مکان های مختلف را کاهش میدهد و سارقین پس از دیدن دوربین های مدار بسته از سرقت منصرف می شوند. در واقع دوربین عامل بازدارندگی خواهد داشت. این پیشگیری می تواند در بلند مدت نقش بسیار زیادی در کاهش هزینه های کارفرما داشته باشد. استفاده از یک سیستم مداربسته با کیفیت و دوربین های کافی در تمام محیط بالاترین سطح پیشگیری را برای کارفرما ایجاد می کند.

 

پیگیری: دوربین مداربسته از طریق ذخیره تصاویر یک محیط امکان پیگیری شخصی یا قضایی پس از وقوع جرم را محیا می کند و استفاده از دوربین های مداربسته در سطح شهر به بخش مهمی از روند پیگیری پلیس و سازمان های امنیتی تبدیل شده و دوربین های امنیتی اغلب سبب کاهش جرایم می شود و در صورت وقوع آن به کشف سرنخ ها و تعقیب سارقین و مجرمین کمک می کند. داشتن تصویر از محل وقوع جرم امکان پیگیری و جلب مجرمین را به شدت بالا می برد و از منظر قضایی نیز تصویر ضبط شده ی دوربین های مداربسته به عنوان یک مدرک کاملا معتبر شناسایی می شود و میتوان به راحتی به آن استناد کرد.

 

توجه : سیستم مداربسته یک ابزار برای جلوگیری از روند یک جرم نیست فقط امکان پیشگیری (قبل از وقوع جرم) و پیگیری (بعد از وقوع جرم) را برای ما محیا می کند. در صورتی که به دنبال یک ابزار جلوگیری کننده و هشدار دهنده باشیم بهتر است از دزدگیر هم در کنار سیستم مداربسته استفاده کنیم.

 

ساختار سیستم مداربسته به عنوان یک ابزار امنیتی

زمانی که بخواهیم از یک سیستم مداربسته به عنوان ابزار امنیتی استفاده کنیم یکی از مهمترین مسائل حفاظت فیزیکی از تجهیزات است. باید سعی کنیم تا جای ممکن دوربین ها خارج از دسترس نصب شوند یا در صورت در دسترس بودن از بدنه مقاوم یا کاور مناسب برای آنها استفاده کنیم. کابل ها هم باید تا جای ممکن به صورت مخفی یا از داخل لوله کابل کشی کنیم تا امکان از کار انداختن هیچ یک از بخش های سیستم به سادگی فراهم نشود.

 

نصب دوربین مداربسته با اهداف نظارتی

سیستم مداربسته برای افزایش نظارت :  نصب دوربین مداربسته با هدف نظارت بر روند کار، اجرای دستورات یا نظم محیط است. دوربین های مداربسته معمولا در محیط های اداری و صنعتی با هدف نظارتی نصب می شوند. البته حتی در منازل هم ممکن است از دوربین مداربسته برای نظارت بر کار پرستار بچه استفاده شود. گرچه استفاده از دوربین مداربسته برای افزایش فشار یا سختگیری بر نیروی کار از طرف روانشناسان توصیه نمی شود اما استفاده درست از سیستم دوربین مداربسته در محیط کار میتواند نقش زیادی در بالا بردن نظم، افزایش بهره وری و کیفیت ارائه خدمات در محیط کار داشته باشد.

 

نصب دوربین مداربسته با اهداف نظارتی
نصب دوربین مداربسته با اهداف نظارتی

نظارت بر عملکرد کارکنان توسط دوربین مدار بسته

سیستم مدار بسته برای نظارت بر عملکرد کارکنان : که یک کارفرما با استفاده از دوربین های نظارتی نحوه عملکرد یک کارمند را تحت نظر بگیرید و از کیفیت اجرایی وظایف اطمینان حاصل کند. در این حالت کارفرما با رعایت اصل حفظ حریم خصوصی در محیط کار اقدام به نصب دوربین مدار بسته می کند . این دوربین ها می توانند به صورت زوم و یا به صورت واید روی محل اجرای کار تنظیم شده باشد. کارفرما ممکن است تصاویر را با استفاده از سیستم انتقال تصویر توسط اینترنت یا شبکه کنترل نموده و بر فعالیت کارکنانش نظارت داشته باشد.

 

حسابرسی مالی و اعتباری و نظارت روی معاملات توسط دوربین مداربسته

نصب سیستم مدار بسته برای کنترل مالی و نظارت بر معاملات : که با هدف جلوگیری از سرقت یا حوادث بین فروشنده و خریدار صورت می گیرد. مثلا نصب دوربین مداربسته برای کنترل صندوق فروشگاه، نصب دوربین برای نظارت بر تراکنشهای POS و نصب و راه اندازی دوربین در مکان هایی که معاملات در آنجا انجام می شود. همچنین ضبط تصاویر کسانی که با کارت های اعتباری به سرقت رفته معامله می کنند به شناسایی و تعقیب آنها کمک خواهد کرد.

 

برای حسابرسی های مالی و اعتباری معمولا از دوربین های با لنز زوم و رزولیشن بالا استفاده می شود. به این ترتیب تصاویر پول های نقد رد و بدل شده و همچنین چک ها و کارت های اعتباری واضح خواهد بود.

 

نصب دوربین های مدار بسته با هدف کنترل ترافیک

نصب دوربین های مدار بسته جهت کنترل ترافیک : استفاده از سیستم های کنترل ترافیک می باشد. این سیستم ها معمولا از دوربین های پلاک خوان برای کنترل و تعقیب خودروها استفاده می کنند. دوربین های ترافیکی در خیابان ها، جاده ها و معابر عمومی نصب می شوند و معمولا توسط امواج بیسیم به اتاق کنترل ناحیه ای متصل می شوند. برخی از این سیستم ها قابلیت ثبت پلاک و آلارم جرایم راهنمایی و رانندگی را دارند. در یک مثال ساده دوربین مداربسته با جستجوی پلاک خودرو در پایگاه داده اطلاعات جرایم را به نمایش می گذارد و یا بر عکس با ضبط آن یک تخلف را در پایگاه داده ثبت می کند. در نوع متداول دیگر، دوربین های کنترل سرعت توسط برآورد سرعت خودرو تصاویر را در سیستم ثبت می کنند.

 

نصب دوربین های مدار بسته با هدف کنترل ترافیک
نصب دوربین های مدار بسته با هدف کنترل ترافیک

نصب دوربین با اهداف تربیتی و آموزشی

سیستم مدار بسته برای مراکز آموزشی و تربیتی : خصوصا مراکز تربیتی کودکان، از سیستم های مداربسته جهت نظارت بر رشد و فعالیت کودکان و دانش آموزان استفاده می کنند. هدف از این کار مشاهده میزان پیشرفت روزانه و بررسی حرکات آنهاست. دوربین مدار بسته به مربیان این امکان را میدهد تا با توجه به میزان پیشرفت و حرکات اصلاحی روند رشد کودکان و دانش آموزان را برنامه ریزی کنند.

در برخی موارد نیز از سیستم های مدار بسته برای سنجش سطح کیفی آموزش مربیان و اساتید توسط مسئولین سیستم های آموزشی استفاده می شود.

 

کاربردهای دیگر سیستم های مداربسته

سیستم های مداربسته کاربرد های تخصصی دیگری هم دارند. استفاده در صنایع نظامی، تجهیزات ابزار دقیق، دستگاه های اندازگیری و … از دیگر کاربرد های سیستم مداربسته است. امروزه حتی در مراکز جنگل بانی هم با استفاده از سیستم های مداربسته ریموت، وقوع حریق در جنگل را شناسایی می کنند.

مجتبی شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *