آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه IP

آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه IP

نصب و راه اندازی دوربین تحت شبکه

نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه IP از نظر زیر ساخت و تجهیزات با نصب دوربین مدار بسته آنالوگ متفاوت است. در این مقاله به صورت کامل روش های نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه را بررسی می کنیم.

 

قبل از نصب در انتخاب دوربین های مداربسته و تجیهزات باید به برخی نکات توجه کنید که که پیشنهاد میشود مقالات زیر را مطالعه کنید.

هدف از نصب دوربین مداربسته

راهنمای خرید دوربین مداربسته تحت شبکه IP

 

عامل مهمی که باید پیش از طراحی سیستم مداربسته مشخص شود. انتخاب نوع تغذیه دوربین های مداربسته است.

تغذیه دوربین ها به صورت POE: در این حالت دوربین ها از طریق کابل شبکه تغذیه می شوند. (برای اطلاعات دقیق مقاله دوربین مداربسته POE را مطالعه کنید)
تغذیه دوربین ها به صورت مستقل: در این حالت شما از منبع تغذیه مجزا و کابل برق برای تغذیه دوربین ها استفاده می کنید.

 

عامل مهم دوم در رابطه با نحوه ضبط و نوع دستگاه ظبط تصاویر انتخاب شده برای سیستم مداربسته است. ما در این انتخاب با چندین گزینه مواجه هستید، هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند

حالت اول : و ساده ترین و بی دردسر ترین حالت نصب سیستم مداربسته تحت شبکه اینکه تمامی دوربین ها را از طریق سوئیچ (در صورت POE بودن NVR به سوئیچ نیازی نخواهد بود) به NVR متصل کرده و در هارد نصب شده در NVR ضبط می کنید. تصاویر نیز با اتصال یک نمایشگر به دستگاه NVR قابل مشاهده است.

 

حالت دوم : استفاده از یک کامپیوتر یا سرور برای ضبط و پخش دوربین هاست. سرور وظیفه ضبط و پخش تصاویر دوربین های مداربسته را بر عهده خواهد داشت. البته در این حالت نیز ما می توانید از کامپیوتر های دیگر شبکه برای دیدن یا ضبط تصویر استفاده کنید.

 

حالت سوم : اتصال مستقیم یک دوربین شبکه به کامپیوتر یا مودم است. این حالت تنها در صورتی که نیاز به یک دوربین در شبکه داشته باشیم قابل انجام است.

 

تجهیزات مورد نیاز نصب دوربینهای مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه: باید تعداد دوربین هارو مشخص و تهیه کنیم.

سوئیچ شبکه: سوییچ نقش یک انشعاب را در سیستم مداربسته تحت شبکه IP دارد. در صورتی که نوع سوئیچ POE باشد برق دوربین ها را نیز انجام خواهد داد. (باید دقت داشته باشید که دوربین ها هم حتما POE باشند)

دستگاه NVR یا سرور: دستگاه NVR یا سرور وظیفه ذخیره و پردازش تصاویر در سیستم مداربسته را برعهده دارد.

هارد دیسک: هارد دیسک در NVR یا سرور نصب می شود و محل ضبط تصاویر و اطلاعات سیستم مداربسته است.

کابل شبکه: کابل شبکه وظیفه متصل کردن دوربین مداربسته شبکه به دستگاه NVR را برعهده دارد. در صورت POE بودن سوئیچ یا NVR، کابل شبکه وظیفه انتقال برق تا دوربین ها را نیز انجام میدهد.

کابل برق (در صورت POE نبودن): در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا دستگاه NVR از کابل برق برای انتقال برق تا دوربین ها استفاده می شود.

منبع تغذیه (در صورت POE نبودن): در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا دستگاه NVR از منبع تغذیه برای اتامین برق دوربین مداربسته استفاده می شود.

متعلقات نصب: تجهیزات نصب دوربین مداربسته شامل تمامی تجهیزات مورد نیاز کابل کشی و نصب تجهیزات مانند داکت، لوله، فلکسی، پایه و … می شود.

 

نحوه اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه به سوییچ
نحوه اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه به سوییچ و دستگاه NVR

 مراحل نصب دوربین مداربسته تحت شبکه به NVR

در ابتدا باید مسیر کابل کشی و محل نصب دوربین ها را به طور دقیق مشخص کنیم.

بهتر است قبل از کابل کشی امکان سوراخ کردن دیوار ها را بررسی کنیم. در صورتی که امکان سوراخ کردن دیوار یا نصب دوربین در محل مورد نظر نباشد بهتر است یک جای جایگزین پیدا کرده سپس به سرغ مرحله بعد برویم.

با توجه به محل نصب اگر نیاز به داکت برق یا لوله فلکسی است شروع به نصب در مسیر کابل کشیمون می کنیم.

میزان کابل شبکه و کابل برق مورد نیاز را متر میکنیم کابلها را از محل نصب دوربین مداربسته تا دستگاه NVR باید درون داکت یا لوله فلکسی قرار داد.

 

باید توجه داشته باشیم که حتما کابلها از داخل داکت عبور کنند تا در معرض امواج الکترومغناطیسی و یا اطراف کابل های برق فشار قوی قرار نگیرند. زیرا ممکن است تصاویر تحت تاثیر نویز قرار بگیرند.

 

اگر برق دوربین مداربسته با آداپتور تامین می شود. بهتر است در کنار محل نصب هر دوربین یک باکس پلاستیکی نیز جهت قرار دادن آداپتور تعبیه شود. البته می توان از یک منبع تغذیه مرکزی هم برای تامین برق استفاده کرد. در این صورت دیگر نیازی به باکس پلاستیکی نمی باشد.

پس از اتصال سوکت RJ45 به سر کابل شبکه و پرس آن، سوکت ها را به دوربین و دستگاه NVR وصل میکنیم. در این قسمت اگر دستگاه ان وی ار دارای تک پورت شبکه باشد باید کابل شبکه را به سوئیچ POE متصل کرد. اما چنانچه دستگاه خود دارای پورت های جداگانه باشد باید هر کابل به هر پورت متصل کرد.

 

نحوه کارکرد دوربین تحت شبکه

در صورتی که سیستمتان POE نباشد باید دو مرحله زیر نیز انجام شود:

در صورتی که از یک منبع تغذیه مرکزی استفاده می کنید باید فیش نری و مادگی را به سر کابل برق وصل کنید. چنانچه در کنار هر دوربین آداپتور قرار دارد، باید کابل برق را با اتصالات به آداپتور وصل کنید. ( در صورتی که سیستم POE باشد این مرحله حذف می شود )

پس از اجرای تمامی مراحل بالا و اتصال منبع تغذیه به برق، فیش های متصل به هر دوربین مداربسته را بررسی می کنیم. دستگاه NVR را نیز به برق وصل کرده و نمایشگر را وصل می کنیم.

 

تنظیمات دوربین تحت شبکه پس از اتصال به NVR

پس از نصب دوربین های تحت شبکه ip و دستگاه ان وی ار، نوبت به تست و بررسی دوربین ها می رسه. بنابراین بعد از اتصال پورت ها به دستگاه و با اطمینان از اینکه دوربین ها روشن هستند، به منوی دوربین یا منوی شناسایی دوربین در دستگاه NVR میریم. در این قسمت ما می توانیم با جستجو دوربین ها را پیدا کنیم. در صورتی که دوربین ها به درستی نصب شده باشند در این قسمت تمامی دوربین ها به همراه آدرس IP نمایش داده خواهند شد.

 

اگر دوربینی در دستگاه شناسایی نشد احتمالا مشکل از کابل شبکه یا برق دوربین است. حتی ممکن است از سوئیچ باشد. گاهی نیز ممکن است دوربینی به دستگاه وصل کرده اید توسط NVR قابل پشتیبانی نیست. شما می توانید از طریق منوهای دستگاه NVR دوربین ها را زمان بندی کنید و یا حتی تشخیص حرکت آنها را فعال نمایید.

بعد از دریافت تصاویر دوربین های مداربسته، می توانید IP دوربین های را با توجه به نیازتان تغییر دهید. اگر سیستم مداربسته شما کوچک است، نیازی به تغییر IP دوربین ها نیست. آنها به صورت خودکار IP مناسب را دریافت کرده که می توان در شبکه نیز از طریق دستگاه NVR مشاهده کرد.

برای اتصال دستگاه nvr به مودم نکته مهم تغییر رنج IP دستگاه NVR به رنج IP شبکه است.

 

طریقه نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

نصب دروبین تحت شبکه IP به دستگاه NVR کار بسیار ساده ای است. بیشتر NVR های امروزی Plug and play هستند و با وصل کردن دوربین به آنها شما میتوانید تصاویر را به سادگی ببینید.

 

آموزش نصب دوربین تحت شبکه به کامپیوتر

در صورت POE نبودن سوئیچ دوربین ها را به منبع تغذیه متصل میکنیم. دوربین را از طریق کابل شبکه به سوئیچ متصل کرده و سوئیچ را به کامپیوتر متصل میکنیم. نرم افزار IP Finder یا نرم افزار IP Scaner برای پیدا کردن دوربین ها را بر روی کامپیوتر خود نصب کنیم.

با استفاده از نرم افزار IP Finder ما میتوانید آدرس IP دوربین خود را مشاهده کنیم.آدرس IP تمامی دوربین ها را به رنج آدرس موجود در شبکه تغییر می دهیم و نرم افزار CMS یا PCNVR مرتبط با دوربین ها را بر روی کامپیوتر نصب میکنیم.

مجتبی شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *