آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ

آموزش نصب دوربین مداربسته آنالوگ

طریقه نصب دوربین مدار بسته آنالوگ

نصب دوربین مداربسته آنالوگ کار پیچیده ای نیست اما برای افرادی که تا به حال این کار را انجام نداده اند ممکن است پیچیده به نظر برسد. در این اموزش نحوه نصب دوربین مداربسته آنالوگ به صورت قدم به قدم و ساده به شما آموزش داده خواهد شد.

 

تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته انالوگ

تجهیزاتی که برای نصب دوربین مداربسته انالوگ نیاز است:

دوربین مداربسته: به تعداد مورد نیاز دوربین مداربسته که باید تعداد ان را مشخص و تهیه کرده باشیم.

دستگاه DVR : با توجه به تعداد دوربین ها دستگاه DVR مورد نظر را خرید کنید ( دستگاه DVR با درگاه ورودی 4 – 8 – 16 – 32 کانال و بالاتر)

هارد دیسک: بسته به میزان نیاز دخیره سازی فیلم دوربین های مداربسته هارد دیسک مورد نظر را تهیه میکنیم.

منبع تغذیه: برای هر دوربین باید یک منبع تغذیه حداقل 1 امپر در نظر بگیرید. البته مصرف دوربین های از این مقدار کمتر است. (اگر متراژ کابل کشی بالاست توصیه مکنیم از اداپتور جداگانه برای هر دوربین استفاده کنید – برای متراژ های پایین تر میتوان از اداپتور مرکزی استفاده کرد)

کابل تصویر RG59: برای هر دوربین انالوگ باید یک کابل تصویر کواکسیال RG59 کشیده شود. انواع این کابل متفاوت است برای کابل کشی با متراژ بالا حتما کابل با کیفیت بالا باید تهیه کنیم.

کابل برق: برای تغذیه دوربین ها باید از کابل برق مناسب استفاده کرد.(البته اگر از اداپتور مرکزی استفاده میکنیم باید از کابل های کواکسیال ترکیبی استفاده کنیم کابلی با ضخامت 0.75 سانتی متر برای تغذیه یک دوربین کافی است.

اتصالات: برای نصب سیستم مداربسته انالوگ فیش BNC استفاده میشود که انواع مختلفی دارد، فیش BNC پیچی و پرسی و لحیمی .

متعلقات نصب: تجهیزات نصب برای پروزه های مختلف متفاوت است و در صورت نیاز باید از متعلقات نصب مانند داکت، باکس پلاستیکی، لوله فلکسی و … استفاده نمود.

 

مراحل نصب دوربین مدار بسته انالوگ و HD

مرحله اول : محل نصب دستگاه DVR دوربین ها رو باید دقیق مشخص کنید.

 

مرحله دوم : مسیر کابل کشی رو مشخص میکنیم امکان عبور کابل ها از هر مسیر را دقیقا چک میکنیم. در جاهایی که نیاز به سوراخ کردن است بهتر است ابتدا سوارخ کاری دیوار ها را انجام دهیم و داکت ها، لوله های فلکسی و لوله های فلزی را در صورت نیاز نصب میکنیم.

 

زمانی که مسیر کابل تمامی دوربین ها مشخص شد متراژ کابل را دقیق بدست می اوریم،توجه کنید که برای هر دوربین باید یک کابل از پشت دستگاه DVR تا محل نصب دوربین کشیده شود.

 

مرحله سوم : کابل هر دوربین را از روی مسیر مشخص شده متراژ میکنیم و میبریم. برای هر دوربین باید یک کابل RG59 در نظر بگیرید. کابل برق می تواند به صورت مشترک برای دوربین ها استفاده شود یعنی در کل مسیر دوربین ها شما تنها یک کابل برق خواهید داشت و از ان انشعاب می گیرید. دقت کنید که ضریب اشتباه خود در نظر بگیرید. کمی اضافه در نظر گرفتن کابل بهتر از کوتاه بودن آنهاست. برای مسیر های کوتاه 7 تا 10 درصد و برای مسیرهای بلند 2 تا 5 درصد پرتی قابل قبول است.

 

مرحله چهارم : کابلها را از مسیر و از درون داکت و لوله عبور میدهیم. کابلها را اندازه میکنیم و اضافه کابل ها را میبریم. حتما پشت دستگاه DVR مقداری کابل برای جابه جایی اینده نگه دارید.

 

مرحله پنجم : برای نصب اداپتور دو انتخاب داریم و همان طور که قبلتر گفتیم برای متراژ بالاتر از 50 متر توصیه میشود از اداپتور جداگانه و کابل برق استفاده کنیم و از منبع تغذیه مرکزی برای متراژ پایین تر از 50 متر بهمراه کابل ترکیبی استفاده شود. این انتخاب تغییر زیادی در مسیرهای سیم کشی ما ایجاد نمیکند. هر روش مزایا و معایب خود را دارد اما سعی کنید برای محل های کوچک از منبع تغذیه مرکزی و برای محلهای بزرگ از اداپتور جداگانه برای دوربین ها استفاده کنید. (در صورت نصب اداپتور باید در کنار هر دوربین یک باکس پلاستیکی نصب کنیم).

 

مرحله ششم : دوربین ها را در محل مشخص شده نصب میکینم و فیش های انها را وصل میکنیم.

 

مرحله هفتم : در صورتی که تصویر تمامی دوربین ها را داشتیم دوربین ها را یکی یکی تنظیم میکنیم. بهتر است تنظیم دوربین ها را در طول روز انجام دهیم تا از محل نور در طول روز اطلاع داشته باشید و ضد نور در تصویر دوربین را ببنید.

 

طریقه نصب دوربین مدار بسته آنالوگ

 

مرحله هشتم : هارد را در دستگاه DVR نصب مکنیم. این کار بسیار ساده است. پیچ های دستگاه را باز مکنیم و قاب روی دستگاه رو برمیداریم. کابل SATA را از جعبه DVR برمیداریم و به هارد وصل مکنیم. طرف دیگر کابل را به مادربرد دستگاه DVR وصل میکنیم. دستگاه را روشن میکنیم و هارد را فرمت مکنیم.

 

و در اخر تنظیمات مرتبط با دستگاه مانند زمانبندی ضبط و تنظیمات نور را انجام میدهیم.

 

نکته : در دوربین های آنالوگ تیوی لاینی امکان اتصال مستقیم دوربین به نمایشگر هم وجود دارد. البته در این صورت دیگر امکان ضبط تصاویر وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که دوربین های آنالوگ نسل جدید امکان اتصال مستقیم به تلویزیون را ندارند و باید حتم از دستگاه DVR استفاده کنید.

 

مراحل نصب دوربین های مداربسته با تکنولوژی های HDCVI – HDTVI و دوربین AHD هم به همین صورت میباشد و هیچ تفاوتی ندارد.

 

آموزش فوت و فن نصب دوربین مدار بسته

ایراداتی که بعد از نصب دوربین مداربسته انالوگ برای افراد مبتدی معمولا پیش می اید موارد زیر میباشد.

یک یا چند تا از دوربین ها تصویر نمیدهد : که سه حالت رایج وجود دارد.

1-کابل تصویر قطع است : کابل های تصویر ، برق و فیش ها رو با دقت دوباره چک میکنیم اگر مشکل بر طرف نشد برای چک کردن کابل تصویر از طریق یک کابل کوتاه دوربین را به DVR وصل مکنیم.

 

2-برق قطع است : چک کردن منبع تغذیه را میتوانید از طریق ولت متر انجام دهیم یا در صورتی که دوربین دید در شب بود میتوانید سنسور نور یا همان IR CUT آن را بپوشانید تا دید در شب دوربین فعال شود. در صورتی که مشکلی در تغذیه وجود داشت احتمالا باید برق ورودی آداپتور یا کابل اتصال برق را چک کنید یا آداپتور را عوض کنید.

 

3-دوربین مشکل دارد یا با دستگاه سازگاری ندارد: باید توجه داشته باشید که امکان دیدن دوربین های آنالوگ نسل جدید یا دوربین های HD بر روی دستگاه های قدیمی آنالوگ وجود ندارد. پس در صورتی که چنین مشکلی وجود دارد باید دستگاه DVR را تعویض و با توجه به تکنولوژی دوربین انتخاب کنیم.

 

مشکل نویز در دوربین مداربسته

تصویر دچار نویز است : نویز تصویر در صورتی که از نوع نویز الکترونیکی باشد (نقاط ریز رنگی در تصویر) معمولا به علت کم بودن نور و حساسیت پایین چیپ تصویر دوربین مدار بسته به وجود می آید و کار خاصی به جز عوض کردن دوربین و استفاده از یک دوربین حرفه ای تر نمی توانیم برای ان انجام دهیم.

در رابطه با نویز های الکترومعناطیسی که به صورت اعواج یا موج های متحرک در تصویر مشخص میشود مشکل معمولا در کابل کشی دوربین ها یا اتصالات آنهاست که باید تمام فیش های BNC را تست و تعویض کنیم. اگر مشکل حل نشد مجبور خواهیم شد مسیر کابل کشی را تغییر دهیم یا از تقویت کننده در مسیر استفاده کنیم.

مجتبی شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *