برای راه اندازی یک سیستم دوربین مداربسته به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برای راه اندازی یک سیستم دوربین مداربسته به چه تجهیزاتی نیاز است؟

تجهیزات مورد نیاز در سیستم مداربسته آنالوگ و شبکه با هم متفاوت است. بنابراین در اینجا این دو سیستم را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

 

1- دوربین مداربسته آنالوگ یا HD : وظیفه دوربین های مداربسته دریافت و ثبت تصاویر و ارسال آن برای دستگاه رکوردر یا  DVR است.

2- دستگاه رکوردر DVR : یکی از اجزای اصلی در هر سیستم مداربسته دستگاه ضبط آن یا مرکز مدیریت تصاویر دوربین مداربسته است. انتخاب دستگاه ضبط مناسب با نوع کاربری و نیاز آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

3- منبع تغذیه دوربین یا آداپتور : به صورت کلی دوربین‌ های مداربسته با برق 12 ولت کار می‌کنند. به همین دلیل باید برای متصل نمودن آنها به برق شهری که 220 ولت است از آداپتور استفاده نمود.
4- کابل تصویر : در سیستم ‌های مداربسته آنالوگ برای انتقال تصویر از کابل ‌های کواکسیال استفاده می‌شود یکی از مدل ‌های این کابل، کابل RG59 است.
5- کابل معمولی برق : که برای برق ‌رسانی به دستگاه‌ ها استفاده می‌گردد.
6- فیش‌ ها و اتصالات : برای اتصال دستگاه‌ ها به یکدیگر از فیش ‌های مخصوص استفاده می‌شود یکی از این اتصالات مهم فیش BNC است.
7- هارد دیسک : هارد دیسک در سیستم مداربسته برای ضبط تصاویر در داخل دستگاه DVR قرار می‌گیرد.
8- نمایشگر یا مانیتور : برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته به یک نمایشگر یا مانیتور احتیاج خواهید داشت.
برای راه اندازی یک سیستم دوربین مداربسته به چه تجهیزاتی نیاز است؟

اجزای مورد نیاز سیستم مداربسته تحت شبکه IP

1- دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه : وظیفه دوربین های مداربسته شبکه دریافت و ثبت تصاویر و ارسال آن برای دستگاه رکوردر یا  NVR است.
2- دستگاه ضبط NVR : دستگاه ضبط در سیستم‌ های دیجیتال، NVR نام دارد. لازم به ذکر است که شما در سیستم شبکه می‌توانید از کامپیوتر یا سرور به جای دستگاه NVR هم استفاده کنید.
3- منبع تغذیه یا آداپتور : در سیستم شبکه نیز از آداپتور برای تغذیه دوربین ها استفاده می‌شود. همچنین بعضی سیستم‌ های مداربسته از تکنولوژی POE استفاده می کنند. در سیستم POE کابل‌ ها و اتصالات طوری طراحی شده ‌اند که همزمان با انتقال تصویر، برق دوربین نیز از طریق کابل تصویر انتقال داده میشود و دیگر نیازی به کابل کشی برق نیست.
4- سوئیچ شبکه : یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم ‌های تحت شبکه سوئیچ ‌ها هستند. پیام ‌ها از سرتاسر شبکه به این دستگاه آمده و از آنجا به نقاط مختلف ارسال می‌گردند.
5- کابل شبکه : انتقال تصاویر و اطلاعات به سوئیچ یا دستگاه رکوردر در سیستم دیجیتال IP بر خلاف دوربین های انالوگ که با کابل کواکسیال انتقال میافت در سیستم تحت شبکه با کابل شبکه است.
6- کابل یا سیم برق : برای برق ‌رسانی به دوربین‌ ها و تجهیزات از کابل برق استفاده می‌شود اما همانطور که گفته شد چنانچه سیستم از نوع POE باشد دیگر نیازی به آن نیست و دوربین‌ ها از طریق کابل تصویر خود تغذیه می‌شوند.
7- هارد دیسک : هارد دیسک در سیستم تحت شبکه برای ضبط تصاویر در داخل دستگاه NVR قرار می‌گیرد. با این تفاوت که به دلیل آنکه در سیستم‌ های تحت شبکه شبکه کیفیت تصاویر بالاتر است لذا حجم تصاویر نیز بالاتر بوده و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. بنابراین ممکن است به تعداد هارد بیشتری احتیاج داشته باشید.
8- نمایشگر یا مانیتور : در سیستم‌های شبکه نیز برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته به یک نمایشگر یا مانیتور احتیاج خواهید داشت.
مجتبی شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *