زاویه دید دوربین مداربسته

زاویه دید دوربین مداربسته

زاویه دید دوربین مداربسته

از آن جایی که یکی از اصلی‌ترین اهداف در به کارگیری دوربین مداربسته تحت نظر گرفتن منطقه خاصی به دلایل مختلفی از جمله امنیتی، حفاظتی، کنترل و … می‌باشد لذا زاویه دید دوربین مداربسته اهمیت خاصی پیدا می‌کند.

میدان دید دوربین مداربسته (FoV)

زاویه دید دوربین مداربسته یا به عبارتی دیگر میدان دید (FOV (Field Of View هم گفته میشود و هر قدر میدان دید بیشتر باشد، قسمت بیشتری از صحنه را می توانید ببینید اما به همان نسبت جزئیات نیز کاهش خواهد داشت زیرا اشیا کوچکتر به نظر خواهند رسید و از دوربین دورتر خواهند بود.

انواع زاویه دید دوربین مداربسته

1-زاویه دید افقی: معمولا زمانی که در دوربین های مداربسته صحبت از زاویه دید دوربین می شود منظور زاویه دید افقی است. این زاویه عبارت است از زاویه تحت پوشش تصویر در راستای افق.

2- زاویه دید عمودی: این زاویه عبارت است از زاویه دید دوربین در راستای عمودی.

3- زاویه دید قطری: دید افقی و عمودی به صورت همزمان تشکیل یک مستطیل را میدهند. زاویه تحت پوشش قطر این مستطیل را زاویه دید قطری می نامند.

عوامل موثر بر زاویه دید دوربین مداربسته

از اصلی‌ترین عوامل موثر بر زاویه دید دوربین مداربسته 1- لنز دوربین مداربسته 2-سایز چیپ تصویر دوربین مداربسته  3-نوع برش تصویر دوربین مداربسته و در نهایت 4-محل نصب دوربین مداربسته می‌باشد.

فاصله کانونی یا لنز دوربین

فاصله کانونی به فاصله بین مرکز لنز با نقطه تمرکز (فوکوس) آن است. این مهمترین عاملی است که باید در نظر داشته باشید تا فاصله ای که دوربین مداربسته می بیند را مشخص کنید. میدان دید وسیع در دوربین مداربسته به دلیل فاصله کانونی کم آن است. (یعنی این دو متغیر با هم رابطه معکوس دارند)

به عبارت دیگر، فاصله کانونی بزرگتر میدان دید دوربین مداربسته شما را باریکتر می کند و اشیا بزرگتر و نزدیکتر به دوربین به نظر خواهند رسید.

فاصله کانونی دوربین با واحد میلی متر (mm) اندازه گیری می شود و شامل دسته های زیر است:

فاصله کانونی ثابت یا لنز ثابت:

این نوع لنز فاصله ی ثابتی از سنسور دوربین دارد و زاویه دید آن همواره یکسان است. پس از خرید این نوع لنز روشی برای تغییر فاصله کانونی آن وجود ندارد.تهیه لنزهای ثابت با فاصله کانونی 2.8mm، 3mm، 6mm و … در بازار امکان پذیر است.هر چقدر این عدد بزرگتر باشد، میدان دید باریکتر است.

فاصله کانونی ثابت یا لنز ثابت

فاصله کانونی متغیر یا لنز متغیر وریفوکال:

دوربین های مداربسته با لنزهای وریفوکال (varifocal) را تنها با باز و بسته کردن پیچ (به صورت دستی) یا به کمک موتور لنز (اگر دوربین دارای لنز موتوردار باشد) میدان دید را وسیع تر یا باریک تر کرد.

اندازه چیپ تصویر: اندازه چیپ تصویر نیز می تواند در زاویه دید دوربین تاثیر گذار باشد. در دو دوربین با لنزهای مشابه دوربینی که چیپ تصویر بزرگتری دارد زاویه دید بیشتری خواهد داشت.  از انجایی که دوربین های مداربسته امروزی معمولا چیپ های با اندازه مشابه دارند این المان کمتر برای بررسی زاویه دید دوربین بررسی میشود.

نوع برش تصویر با توجه به نوع زاویه دید: نوع برش تصویر نیز می تواند در زاویه دید دوربین موثر باشد. با توجه به استاندارد تصویر، ممکن است تصویر با نسبت های متفاوتی برش داده شود. برای مثال در سیستم های تلویزیونی قدیمی برش تصویر معمولا با نسبت 4:3 صورت می گرفت یعنی اگر عرض تصویر چهار باشد ارتفاع آن 3 خواهد بود. در استانداردهای جدید این برش معمولا به صورت 16:10 یا 16:9 صورت می گیرد که در نتیجه آن تصویر عریض خواهد بود و زاویه دید افقی بیشتر خواهد شد.

محل نصب دوربین مداربسته

هر موقع حرف از زاویه دید دوربین مدار بسته شد نمی‌توان تاثیر محل نصب دوربین مداربسته را انکار کرد. در نهایت استفاده از تمامی ویژگی‌های یک دوربین مداربسته با جایگذاری آن در یک محل نامناسب مقدور نخواهد بود. برای انتخاب بهترین محل نصب دوربین مداربسته حتما باید دقت کرد که مانعی مثل درخت، تیر برق، ساختمان یا هر چیز دیگری که بتواند مانع از دیده شدن محدوده مورد نظر باشد وجود نداشته باشد. همچنین محل نصب دوربین مداربسته باید طوری انتخاب شود تا نور بیش از حد مانع از وضوح تصویر نشود.

جمع بندی

اگر قصد خرید دوربین مداربسته را دارید، حتما باید مفهوم دامنه تحت پوشش دوربین را درک کرده باشید. آگاهی از این موارد به انتخاب بهتر شما کمک خواهد کرد.

عوامل ذکر شده در این مطلب را مد نظر قرار دهید تا به گزینه های مناسبی در خصوص نوع دوربینی که باید بخرید، دست پیدا کنید.

مجتبی شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *